Skoledebatt i Bjørnsonhuset

Publisert 29. august 2007 18:47:20 av Knut Haugros
Skoledebattene startet for fullt denne uka, og ungdomspolitikerne reiser fra skole til skole i håp om å kapre stemmer.

Onsdag 29. august avholdt Molde vg skole og Fannefjord vg skole skoledebatt i forbindelse med årets valg. Etter sterk vekst i elevtallet ved Molde vg skole, ble det i år nødvendig å flytte debatten fra Molde kino til Bjørnsonhuset - og Bjørnsonhuset fungerte utmerket som arena for et slikt arrangement.

Åtte partier var representert. Noe skuffende var det at Arbeiderpartiet ikke møtte. Men det ble likevel en god, informativ og ryddig debatt. Det var særlig ulike ungdomspolitiske saker som ble tatt opp: skolepolitikk, gratis skolebøker, PC-ordningen, tilrettelegging av undervisning med mer. Men også eldrepolitikk og miljøpolitikk ble berørt i tillegg til mange andre saker.

Debatten var fritt lagt opp. Partiene bestemte selv hva de ønsket å ta opp. Etter åpningsinnleggene ble det friske replikkvekslinger. Det var også gitt anledning for spørsmål til panelet fra salen. Og det manglet ikke på spørsmål - enten stilt av elevene selv eller ved at elevene leverte spørsmålene til dirigentbordet som igjen stilte dem til panelet. Dette var kanskje den mest verdifulle delen av debatten. Her kom elevene selv til orde - og det er meget viktig!

Inger, Gabrielle og Anders styrte debatten med fasthet og besluttsomhet!

Her er det Venstre som er i aksjon.

Spørrelysten var stor! Her skrives spørsmål så blekket spruter.

Over 800 ungdommer på politisk møte!

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.