Psykisk helse på timeplanen

Publisert 09. februar 2007 15:52:15 av Knut Haugros
Det årlige VIP-prosjektet avvikles i disse dager i VG1-klassene.

VIP-prosjektet er et forebyggende undervisningsopplegg rettet mot ungdom i videregående skole for å gjøre elevene bedre rustet til å ta vare på egen psykisk helse og bli oppmerksom på hvilke hjelpetiltak som finnes. Vip står for: Veiledning, Informasjon og Psykisk helse. Molde kommune har en viktig koordineringsoppgave i forbindelse med avviklingen av prosjektet. Det er tredje året VIP-prosjekt gjennomføres ved skolen.

Opplegget går over 5 timer - 3 timer med kontaktlærer og 2 timer med besøk av helsepersonell. I forbindelse med opplegget får elevene et informasjonshefte om psykisk helse. De har arbeidet med oppgaver med utgangspunkt i heftet. I enkelte klasser er det også skrevet stil om opplegget.

I denne uka fikk klasse 1A besøk av Anne Berit Lerheim fra PPT i Molde og helsesøster ved Anne Reidun Rottem ved Molde vg skole. I forkant hadde elevene laget en del spørsmål som var sendt helsepersonellet på e-post. Etter besøket har vi hørt at det var god stemning i klassen og spørreviljen var stor.

Like før timene starter. Her ser vi helsesøster Anne Reidun Rottem (venstre), kontaktlærer i 1A Hans Flatø (midten) og fra PPT: Anne Berit Lerheim (høyre).

 

 

 

 

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2010 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.